За останні пару років Samsung привчила нас до того, що всі найкрутіші технічні можливості віддаються топовим моделям серії Galaxy S, а лінійка Galaxy Note у цьому плані з ними не змагається, «підгортаючи» власну величезну армію фанатів – любителів роботи з електронним пером. Це надзвичайно цікавий досвід, який затягує, і вже не так важливо, наскільки топові характеристики такого смартфона. Втім, смартфони Note ніколи, зрозуміло, не страждали від нестачі апаратної потужності.

Весняне оновлення флагманської лінійки Galaxy S20 привнесло безліч інновацій, серед них найпомітніша — це 108-мегапіксельна камера з можливістю 8К-відеозйомки. Galaxy Note20, що вийшов до осені, примудрився в чомусь покращити навіть цей параметр, але в чомусь, звичайно, лінійка Galaxy S20 залишилася сильнішою. У цьому докладно розуміємося на огляді найпотужнішої модифікації всієї серії корейських планшетофонів — Samsung Galaxy Note20 Ultra (5G).

 

Основні характеристики Samsung Galaxy Note20 Ultra (модель SM-N986B)

Європейська версія:
SoC Exynos 990, 8 ядер (2×Mongoose M5 @ 2,73 ГГц + 2× Cortex-A76 @ 2,50 ГГц + 4× Cortex-A55 @ 2,0 ГГц)
GPU Mali-G77 MP11
Версія для США:
SoC Qualcomm Snapdragon 865+
GPU Adreno 650
Операційна система Android 10, One UI 2.5
Сенсорний дисплей Dynamic AMOLED 6,9″, 1440×3088, 19,5:9, 496 ppi, 120 Гц
Оперативна пам'ять (RAM) 8/12 ГБ, внутрішня пам'ять 256/512 ГБ
Підтримка microSD, суміщений роз'єм
Підтримка Nano-SIM (2 шт.)
Мережі HSPA 42,2/5,76 Мбіт/с, LTE-A (7CA) Cat.20 2000/200 Мбіт/с
Мережі 5G (у деяких моделях)
GPS/A-GPS, Глонасс, BDS, Galileo
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax
Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX
NFC
USB 3.2 Type-C, USB OTG
3,5-міліметрового аудіовиходу немає
Камера 108 Мп (f/1,8) + 12 Мп (f/3,0) + 12 Мп (f/2,2), відео 8K @ 24 fps
Фронтальна камера 10 Мп (f/2,2)
Датчики наближення та освітлення, магнітного поля, акселерометр, гіроскоп, барометр
Сканер відбитків пальців під екраном (ультразвуковий)
Захист IP68
Акумулятор 4500 мА·год, швидка зарядка 25 Вт, бездротова/зворотна зарядка
Розміри 165×77×8,1 мм
Маса 208 г

 

Зовнішній вигляд та зручність використання

Смартфон Samsung Galaxy Note20 Ultra виглядає досить незвичайно, але лише завдяки різко контрастує з акуратним тонким корпусом сильно випирає блоку з величезними круглими віконцями під об'єктиви.

 

Це, очевидно, нова мода, що намітилася, оскільки такий самий трюк проробила китайська Vivo зі своїм X50 Pro: навколо звичайних лінз тепер роблять широкі обідки, що візуально вдвічі збільшують їх розмір. Такі камери виглядають солідніше і «преміальніше».

 

Сам блок із камерами випирає з корпусу так, як, напевно, ще не випирали камери в жодному смартфоні. Через це апаратом, що лежить на столі, користуватися неможливо: при роботі з екраном він гойдається, немов прес-пап'є. Це ще прикро, враховуючи можливість використання апарата з електронним пером як блокнот для записів. Доводиться притискати його частиною долоні до столу, утримуючи погойдування.

 

В іншому дизайн у смартфона абсолютно типовий для сучасних моделей Samsung: дві сильно загнуті на боки скляні поверхні перемежуються тоненькою смужкою металевої рамки. При цьому смартфони серії Galaxy Note у порівнянні з Galaxy S більш незграбні, і з кожним поколінням кути у них стають все гострішими.

 

Чи потрібно говорити, що апарат зі слизькими закругленими боковинами є максимально непрактичним? Цей корпус не втримати в руці, не підняти зі столу - він провертається і вислизає, наче шматок мила. Дуже хочеться вірити, що з появою Apple iPhone 12 все знову почнуть копіювати широкі плоскі бічні грані, що надійно утримуються в руці.

 

Матеріали корпусу - "найшляхетніші": обидва скла (переднє і заднє) - Gorilla Glass Victus, а бічна рамка - не з алюмінію, а з нержавіючої сталі. При цьому задню стінку зробили матовою, вона не маркаючи, і відбитків пальців на ній майже не видно — на жаль, це справедливо лише для корпусу бронзового кольору.

 
Бічні кнопки встановили з одного боку, до них ніяких претензій: великі клавіші, зручні, з приємним пружним ходом. Немає тільки тактильної відмінності – обидві кнопки абсолютно гладкі.
 

Фронтальна камера вдало розмістилася в маленькому вирізі прямо в екрані, це, мабуть, один із найкращих варіантів «без чубчика». На жаль, світлодіодного індикатора подій смартфон не має, а індикація за допомогою екрана Always On не така ефективна на відстані, як миготливий світлодіод.

 

Сканер відбитків пальців тут – під склом екрана, ультразвуковий. Працює він дуже швидко, майже як класичний, але тест на просте докладання пальця все одно не проходить: необхідно хоч трохи, але затримати палець на сенсорі.

 

Роз'єм для карток розрахований на дві карти Nano-SIM, карту пам'яті microSD сюди можна вставити лише вийнявши одну з них. Добре, що Samsung поки що дотримується «старих традицій», а то в сучасних флагманах або другої SIM-картки взагалі не виявиться, як у Xiaomi Mi 10, або слота під карту пам'яті не передбачать, або введуть підтримку е-SIM замість другої фізичної картки. Підтримується гаряча заміна карток.

 

Нагорі, крім другого мікрофона та роз'єму під карти, більше нічого немає. У нижньому торці встановлено основний динамік, розмовний мікрофон, роз'єм USB Type-C та гніздо для пера. 3,5-міліметровий аудіовиход для навушників у сучасних флагманах відсутній, і це сумно.

 

Електронне перо звично для серії Note встановлюється знизу, вставити його іншим кінцем, як у сумнозвісній моделі минулого, звичайно, не можна. У недбайливих користувачів з пір'ям, що застрягли назавжди, було стільки проблем, що Samsung отримала урок на все життя.

 

Пофарбоване перо у загальний колір із корпусом, має прямокутний перетин. Це технічно складний пристрій, він має дві фізичні кнопки, підтримує зв'язок зі смартфоном через Bluetooth, оснащений вбудованими акселерометром та гіроскопом.

 

Смартфон Samsung Galaxy Note20 Ultra випускається у трьох варіантах забарвлення – бронзовому, чорному та білому (Mystic Bronze, Mystic Black, Mystic White). Корпус новинки має захист від води та пилу за стандартом IP68 (занурення на 30 хвилин на глибину до 1,5 м).

 

Екран

Смартфон Samsung Galaxy Note20 Ultra оснащений AMOLED-дисплеєм (Dynamic AMOLED 2X) з діагоналлю 6,9 дюйма та роздільною здатністю 1440×3088, прикритим склом Corning Gorilla Glass Victus з дуже загнутими краями. Це перший смартфон, у якому було використано найновіший тип екрану Gorilla Glass. Стверджується, що порівняно з попереднім поколінням у скла вдвічі покращено захист від подряпин. Також було покращено захист від падінь.

Фізичні розміри екрану становлять 74х158 мм, співвідношення сторін - 19,5:9, щільність точок - 496 ppi. Ширина рамки навколо екрана становить менше 2 мм з боків, менше 3 мм зверху та менше 4 мм знизу. Рамка справді мінімальна. Для екрана підтримується частота оновлення 120 Гц, але не в максимальній роздільній здатності: або 120 Гц при Full HD або 60 Гц при Quad HD.

Лицьова поверхня екрану виконана у вигляді скляної пластини із дзеркально-гладкою поверхнею, стійкою до появи подряпин. Судячи з відображення об'єктів, антивідблискові властивості екрану краще, ніж у екрану Google Nexus 7 (2013) (далі просто Nexus 7). Для наочності наведемо фотографію, на якій у вимкнених екранах відображається біла поверхня (ліворуч – Nexus 7, праворуч – Samsung Galaxy Note20 Ultra, далі їх можна розрізняти за розміром):

 

Екран у Samsung Galaxy Note20 Ultra помітно темніший (яскравість за фотографіями 100 проти 106 у Nexus 7) і не має вираженого відтінку. Двоє відображених об'єктів в екрані Samsung Galaxy Note20 Ultra дуже слабке, це свідчить про те, що між шарами екрану немає повітряного проміжку. За рахунок меншого числа кордонів (типу скло/повітря) з сильно розрізняються коефіцієнтами заломлення екрани без повітряного проміжку краще виглядають в умовах інтенсивного зовнішнього засвічення, але їх ремонт у випадку потрісканого зовнішнього скла обходиться набагато дорожче, так як міняти доводиться екран цілком. На зовнішній поверхні екрану Samsung Galaxy Note20 Ultra є спеціальне олеофобне (жировідштовхувальне) покриття (дуже ефективне, набагато краще, ніж у Nexus 7), тому сліди від пальців віддаляються значно легше, а з'являються з меншою швидкістю, ніж у випадку звичайного скла.

При виведенні білого поля на весь екран і при ручному управлінні яскравістю її максимальне значення склало близько 400 кд/м² у звичайних умовах, але на дуже яскравому світлі воно підвищується до 870 кд/м². Також потрібно враховувати той факт, що в даному випадку чим менше площа білого на екрані, тим він світліший, тобто фактична максимальна яскравість білих ділянок буде майже завжди вище за вказане значення. У результаті читання екрана вдень на сонці має бути на відмінному рівні, а темна тема не тільки заощаджує заряд акумулятора, а й сприяє кращій розбірливості інформації на екрані в умовах високого освітлення. Мінімальне значення яскравості – 1,7 кд/м², тобто знижений рівень яскравості без проблем дозволяє використовувати пристрій навіть у темряві. Працює автоматичне регулювання яскравості по датчику освітленості (він розташований під екраном близько до верхнього краю і правіше за центр). Робота цієї функції залежить від положення повзунка регулювання яскравості: користувач може спробувати виставити бажаний рівень яскравості в поточних умовах. Якщо залишити все за замовчуванням, то у повній темряві функція автояскравості зменшує яскравість до 9 кд/м² (трохи темно), в умовах освітленого штучним світлом офісу (приблизно 550 лк) встановлює на 120 кд/м² (нормально), а умовно під прямими променями сонця підвищує до 870 кд/м2 (до максимуму, так і потрібно). Результат нас не зовсім влаштував, тому в темряві ми трохи збільшили яскравість, отримавши в результаті для трьох умов, зазначених вище, такі значення: 18, 115 і 870 кд/м² (ідеальне поєднання). Виходить, що функція автопідстроювання яскравості працює адекватно і певною мірою дозволяє користувачеві налаштовувати свою роботу під індивідуальні вимоги. На будь-якому рівні яскравості присутня значна модуляція з частотою 240 Гц.