Популярний корейський виробник Samsung давно привчив нас до того, що всі найкрутіші технічні можливості реалізуються в топових і надзвичайно дорогих моделях серії Galaxy S, у той час, як доступні звичайному покупцеві смартфони поповнюють широку та різномасту серію А, а любителям роботи з електронним пером призначена окрема специфічна "блокнотна" лінійка Galaxy Note.

 

У новому сезоні все йде своєю чергою. На проведеній в онлайн-форматі (внаслідок пандемії) виставці CES 2021 корейці представили оновлені моделі своєї найдорожчої серії S. До неї вже традиційно увійшли три моделі: Samsung Galaxy S21, Samsung Galaxy S21+ і найтехнічніша досконала Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Останню ми вже встигли докладно протестувати.

 

Основні характеристики Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (модель SM-G998B)

   Європейська версія:
SoC Exynos 2100, 8 ядер (1 × Cortex-X1 @ 2,9 ГГц + 3 × Cortex-A78 @ 2,80 ГГц + 4 × Cortex-A55 @ 2,2 ГГц)
GPU Mali-G78 (MP14)
   Версія для США:
SoC Qualcomm SM8350 Snapdragon 888
GPU Adreno 660
Операційна система Android 11, One UI 3.1
Сенсорний дисплей Dynamic AMOLED 2X, 6,8″, 1440×3200, 20:9, 515 ppi, 120 Гц
Оперативна пам'ять (RAM) 12/16 ГБ, внутрішня пам'ять 128/256/512 ГБ
Підтримки microSD немає
Підтримка Nano-SIM (2 шт.)
Мережі HSPA, LTE-A (CA), 5G
GPS/A-GPS, Глонасс, BDS, Galileo
Wi-Fi 6E (802.11a/b/g/n/ac/ax), 2,4/5/6 ГГц, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.2, A2DP, LE
NFC
USB 3.2 Type-C, USB OTG
3,5-міліметрового аудіовиходу немає
Камери 108 Мп, 12 Мп (ширококутна), 10 Мп (зум 3×), 10 Мп (зум 10×), відео 8K@24 fps, 4K@30/60 fps
Фронтальна камера 40 Мп
Датчики наближення та освітлення, магнітного поля, акселерометр, гіроскоп, барометр
Сканер відбитків пальців під екраном (ультразвуковий)
Захист IP68
Підтримка електронного пера
Акумулятор 5000 мА·год, швидка зарядка 25 Вт, бездротова та зворотна зарядка
Розміри 165×76×8,9 мм
Маса 227 г

 

Зовнішній вигляд та зручність використання

Про упаковку та її вміст ми зазвичай не розповідаємо, але цього разу увагу на неї варто звернути. Компанія Samsung (і якби тільки вона одна!) протягом багатьох років "приперчує" свою рекламу, висміюючи "інноваційні" рішення свого головного конкурента компанії Apple. А після цього бере з неї приклад і робить так само. У випадку з вилученням зарядного пристрою з комплекту все пішло рівно тим самим шляхом: вдосталь відтоптавшись на концепції «відповідального споживання», яка, за першими даними, принесла Apple дуже додатковий дохід «на рівному місці», Samsung вкладає в комплект свого нового флагманського смартфона тільки кабель USB-C – без сліду заряджання. Заодно і коробочка помітно «схудла». Напевно, у Samsung знайдеться гарне пояснення такої зміни, і вже точно в ньому не буде ні слова про Apple.

Начебто величезна економія виникає не стільки за рахунок самих зарядних пристроїв, скільки через логістику, оскільки маленьких коробочок у стандартний контейнер влазить удвічі більше. Але питання про те, чому ніхто не задумався про це до Apple, все одно залишається відкритим.

 

Що стосується дизайну Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, то в цілому він зберіг риси попередніх флагманських серій S20 і Note 20. Але все-таки його закруглені в плані кути і обтічні форми не настільки самобутні, як плоскі торці і гострі кути актуальної лінійки Galaxy Note 20. Все ж таки однакова обтічна за роки порядком набридла.

Galaxy Note 20 Ultra 5G

 

Galaxy S21 Ultra 5G

Є, зрештою, і відверто позитивні моменти. Наприклад, тут набагато менше загнуті краї переднього скла. Загини все ж таки збереглися, але відблисків і помилкових натискань поменшало. Та й у руці Samsung Galaxy S21 Ultra 5G утримується надійніше, оскільки боковини вийшли більш плоскими.

 

Також цього разу застосований простий і невигадливий спосіб «приховати» блок з камерами, що сильно виступає: цей блок розширили до країв корпусу і зробили його частиною. Начебто рішення лежало на поверхні, але раніше ніхто так не робив. І вийшло непогано. Втім, як завжди, знайдуться і противники, і прихильники, бо у всіх смаки різні.

 

Рішення робити навколо передніх лінз об'єктивів широкі обідки, щоб візуально збільшити їх розмір було збережено. Очевидно, такі камери на думку розробників виглядають солідніше і «преміальніше».

 

Камери не стали випирати менше, тому апаратом, що лежать на столі, користуватися все так само незручно: при роботі з екраном він похитується.

 

Можливо, саме поява Apple iPhone 12 з його плоскими гранями вплинула на Samsung, але як би там не було, тепер смартфон стало набагато простіше та зручніше піднімати зі столу за плоскі боки. У випадку Galaxy Note 20 Ultra з його абсолютно круглими боками зробити це відразу було неможливо.

 

Однак все ще апарат залишається дуже великим і дуже важким. Не кожна кишеня витримає таку вагу. Матеріали корпусу колишні: спереду і ззаду - два скла (Gorilla Glass Victus), бічна рамка - металева, важка та масивна. Задню стінку зробили матовою, вона не маркаючи, і відбитків пальців на ній майже не видно.

 
 
 

Бічні кнопки встановлені з одного боку, великі клавіші, зручні, з приємним пружним ходом. Обидві кнопки є абсолютно гладкими, без тактильних відмінностей.

 

Фронтальну камеру вже звично встановили за маленьким вирізом прямо в матриці екрана. Обійшлися без чубчика, але не з'явилося й надійної авторизації по обличчю, оскільки відсутня ІЧ-датчик для побудови тривимірної карти обличчя. На жаль, і світлодіодного індикатора подій смартфон не має.

 

Сканер відбитків пальців під склом ультразвукового екрана. Він непогано працює в порівнянні з класичним ємнісним, а серед підекранних, однозначно, один із найкращих.

 

Роз'єм для карток розрахований на встановлення двох карток Nano-SIM, а ось картку пам'яті microSD сюди вставити взагалі не можна. Підтримується гаряча заміна карток.

 

Нагорі немає нічого, окрім допоміжного мікрофона. У нижньому торці встановлені динамік, мікрофон, роз'єм USB Type-C та слот для карток. 3,5-міліметровий аудіовиход для навушників знову відсутній.

 

Електронне перо, робота з яким підтримується новими флагманами серії Galaxy S21, не встановлюється на корпус, на відміну від серії Note. Для цього вигадали спеціальні зовнішні чохли з осередком для фірмового пера S Pen. Виглядає це так:

 

Чохол, звичайно, надійний, борти захищені товстою гумою, електронне перо добре утримується у бічному відсіку. Перо йде в комплекті з чохлом, а не зі смартфоном, тобто купується окремо. Єдиний мінус: і так великий і важкий апарат у такому чохлі стає воістину величезним і непідйомним.

 

Саме перо помітно відрізняється від такого у серії Note: тут у задньому торці немає жодної кнопки. Виконане перо зі звичайного матового пластику, досить легке - по суті, воно не активне, як у серії Galaxy Note, а пасивне. У комплекті можна знайти набір змінних наконечників та металеві щипчики для їх вилучення.

 

Смартфон Samsung Galaxy S21 Ultra 5G поставляється у продаж у двох варіантах забарвлення – чорному та сріблястому. У його менш флагманських родичів, S21 і S21+, у цьому плані більше різноманітності, там можна вибрати і фіолетовий, і рожевий, тут все суворо. Корпус новинки має захист від води та пилу за стандартом IP68 (занурення на 30 хвилин на глибину до 1,5 м).

 

Екран

Смартфон Samsung Galaxy S21 Ultra 5G оснащений AMOLED-дисплеєм (Dynamic AMOLED 2X) з діагоналлю 6,8 дюйма та роздільною здатністю 1440×3200, прикритим склом Corning Gorilla Glass Victus з трохи загнутими краями. Порівняно з попереднім поколінням у скла вдвічі покращено захист від подряпин та ударів.

Фізичні розміри екрану становлять 71х158 мм, співвідношення сторін - 20:9, щільність точок - 515 ppi. Ширина рамки навколо екрана становить менше 2 мм з боків, близько 3 мм зверху і менше 4 мм знизу, тому рамка мінімальна. На екрані підтримується частота оновлення 120 Гц.

Лицьова поверхня екрану виконана у вигляді скляної пластини із дзеркально-гладкою поверхнею, стійкою до появи подряпин. Судячи з відображення об'єктів, антивідблискові властивості екрану краще, ніж у екрану Google Nexus 7 (2013) (далі просто Nexus 7). Для наочності наведемо фотографію, на якій у вимкнених екранах відображається біла поверхня (ліворуч – Nexus 7, праворуч – Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, далі їх можна розрізняти за розміром):

 

Екран у Samsung Galaxy S21 Ultra 5G помітно темніший (яскравість за фотографіями 105 проти 110 у Nexus 7) і не має вираженого відтінку. Двоє відображених об'єктів в екрані Samsung Galaxy S21 Ultra 5G дуже слабке, це свідчить про те, що між шарами екрану немає повітряного проміжку. За рахунок меншого числа кордонів (типу скло/повітря) з сильно розрізняються коефіцієнтами заломлення екрани без повітряного проміжку краще виглядають в умовах інтенсивного зовнішнього засвічення, але їх ремонт у випадку потрісканого зовнішнього скла обходиться набагато дорожче, так як міняти доводиться екран цілком. На зовнішній поверхні екрану Samsung Galaxy S21 Ultra 5G є спеціальне олеофобне (жировідштовхувальне) покриття (дуже ефективне, набагато краще, ніж у Nexus 7), тому сліди від пальців віддаляються значно легше, а з'являються з меншою швидкістю, ніж у випадку звичайного скла.

При виведенні білого поля на весь екран і при ручному управлінні яскравістю її максимальне значення склало близько 410 кд/м² у звичайних умовах, але на дуже яскравому світлі воно підвищується до 870 кд/м². Також потрібно враховувати той факт, що в даному випадку чим менше площа білого на екрані, тим він світліший, тобто фактична максимальна яскравість білих ділянок буде майже завжди вище за вказане значення. У результаті читання екрана вдень на сонці має бути на відмінному рівні, а темна тема не тільки заощаджує заряд акумулятора, а й сприяє кращій розбірливості інформації на екрані в умовах високого освітлення. Мінімальне значення яскравості – 1,6 кд/м², тобто знижений рівень яскравості без проблем дозволяє використовувати пристрій навіть у темряві. Працює автоматичне регулювання яскравості по датчику освітленості (він розташований під екраном близько до верхнього краю і правіше за центр). Робота цієї функції залежить від положення повзунка регулювання яскравості: користувач може спробувати виставити бажаний рівень яскравості в поточних умовах. Якщо залишити все за замовчуванням, то у повній темряві функція автояскравості зменшує яскравість до 9 кд/м² (трохи темно), в умовах освітленого штучним світлом офісу (приблизно 550 лк) встановлює на 120 кд/м² (нормально), а умовно під прямими променями сонця підвищує до 870 кд/м2 (до максимуму, так і потрібно). Результат нас не зовсім влаштував, тому в темряві ми трохи збільшили яскравість, отримавши в результаті для трьох умов, зазначених вище, такі значення: 20, 110 і 870 кд/м² (ідеальне поєднання). Виходить, що функція автопідстроювання яскравості працює адекватно і дозволяє користувачеві налаштовувати роботу під індивідуальні вимоги. На будь-якому рівні яскравості присутня значна модуляція з частотою 240 Гц.